לחסוך כסף וזמן: כך תבחרו עבודה שמתאימה לכם

צעירים רבים בוחרים במסלול שאינו מתאים להם ואף ממשיכים בו רק כי "חבל על שלוש שנים של לימודים", אך לא תמיד התשובה לקריירה נמצאת באוניברסיטה.

לאחרונה פורסם מאמר המשווה בין הכשרה לתעסוקה בארצות הברית לזו שבגרמניה. בעוד בארצות הברית קיימת תפישה לפיה לא ניתן למצוא עבודה ללא לימודים אקדמיים של ארבע שנים לפחות, בגרמניה מקובל לפנות להכשרה מקצועית המאפשרת העסקה מיידית. על פי הנתונים במאמר, שיעור האבטלה של צעירים בגרמניה הינו נמוך בחצי מזה של ארצות הברית.

 

יש תחומים בהם תואר אקדמי הינו הכרח, אך הדבר אינו נכון לכלל המקצועות. השילוב בין לחץ חברתי לגיל הצעיר גורם לרבים להמשיך במסלול שאינו מתאים להם, על כל ההשקעה הכספית והמנטלית הנלווית לכך, מה שמביא להסבות מקצוע מרובות הנעשות בגיל מאוחר יותר.

העקרון המנחה: מה שעושה לכם טוב

מאמנת בכירה להכוון תעסוקתי ב-AllJobs, מיכל גרינברג-פלנבוים, נתקלת בסיפורי הסבה רבים, ואפילו ביצעה בעצמה הסבה מתחום הטלוויזיה והמדיה לאימון אישי. לדעתה, כדי להחליט נכון יש לבחון כל מקרה לגופו: "ללמוד משהו שאדם בהכרח יעבוד בו, מתעל את משאב הזמן ללמידה הפרקטית. התנהלות כזו חוסכת עגמת נפש עתידית כי הבחירה מלכתחילה מכוונת מטרה".

 

גרינברג-פלנבוים מוסיפה טיפים לבחירת מקצוע העוזרים להגיע להחלטה באופן נקי, ללא השפעות חיצוניות: "בטרם בחירת מקצוע לחיים, נסו להבין מהן הנטיות הטבעיות שלכם. חשבו אילו מקצועות 'דיברו אליכם' בתיכון ולמה פחות התחברתם. לפעמים מקצוע שהוציא מכם יכולות שטמונות בכם באופן טבעי, יכול לרמוז לגבי הכיוון שמתאים לכם מבחינה מקצועית.

"בנוסף, דברו עם אנשים שמכירים אתכם והקשיבו לדעתם. הם יודעים במה אתם טובים ועשויים לשפוך אור על מה שעשוי להתאים לכם כמקצוע. כמו כן, אנשים שכבר עוסקים בתחום שמעניין אתכם, יכולים לשקף לכם איך נראית הקריירה בפועל.

 

"ניתן לשאול לגבי אופי העבודה ולברר האם המידע מלהיב אתכם או גורם לכם לסגת. לאורך כל הדרך חשוב שהעקרון שינחה אתכם יהיה: מה עושה לכם טוב וממלא אתכם".

 

אם החלטתם שאתם רוצים להיות רופאים, עורכי דין או מהנדסים, אין ספק שללא פסיכומטרי ולימודים אקדמיים לא תוכלו להגשים את החלום. לעומת זאת, אם ליבכם נוטה לעבר מקצועות כמו עיצוב גרפי, שיווק באינטרנט ואימון אישי - יספיק לכם קורס מקצועי.

 

לאחר לימודים מקצועיים וצבירת ניסיון, תמיד תוכלו להחליט להמשיך ולהשקיע ברמת הלימודים. וכך תוכלו להיות בטוחים שההחלטה תגיע ממקום בשל ומנוסה, והסיכוי שתתחרטו על כך קטן מאוד.

הכתבה לקוחה מתוך אתר ynet.

קישור לכתבה המלאה- https://goo.gl/4MhF9H