המדריך לכתיבת קורות חיים

אין דרך אחת לבניית קורות החיים. זהו הטופס האישי שלכם והוא מובנה כרצונכם תוך שמירה על תבנית בסיסית. בסך הכול, קורות החיים צריכים להיות חיוביים, תמציתיים ורהוטים, להדגיש הישגים ונקודות חוזק ולעשות רושם טוב על המעסיק. 

  

הכירו את הפורמט

קורות החיים מספקים מאגר של כישורים, ניסיונות והישגים המשקפים את הדרישות לעבודה המיועדת. הם מתחילים עם סיכום קצר של מי אתם. באופן כללי, אורך קורות החיים בדרך כלל לא עולה על שני עמודי A4. בנוסף, קורות החיים צריכים להיות מודפסים ומעוצבים בצורה מכובדת. וודאו שהתוכן ברור ואטרקטיבי מבחינה וויזואלית. 

  

על המסמך להכיל מספר אלמנטים הכרחיים:

פרטים אישיים: בדרך כלל אלה יכללו שם מלא, כתובת, תאריך לידה, מספר טלפון ודואר אלקטרוני. 

השכלה וכישורים: נושא התואר ושם האוניברסיטה, חוגי לימוד בבחינת הבגרות בתיכון. ציינו רק ציונים גבוהים במיוחד. 

ניסיון בעבודה: התאימו כישורים לתפקיד. לדוגמא, לתפקיד שיווקי תדגישו ניסיון בשכנוע קהל ומיומנויות משא ומתן. 

תחומי עניין: שמרו את סעיף זה קצר ולעניין. ככל שמתבגרים, סעיף התעסוקה הוא שיקבע את גורלכם ולא תחומי העניין.  

מיומנויות: שפות, ידע מחשבי, רישיון נהיגה. 

המלצות: אם לא מבקשים תוספת של מכתב המלצה, כתבו "המלצות יינתנו על לפי בקשתכם". שתי המלצות מספיקות - אחת, אקדמאית ממורה או פרופסור והשנייה, מקצועית ממעסיק נוכחי או מהעבר. 

  

כרונולוגיה

הסגנון המקובל ביותר הוא קורות חיים כרונולוגיים. היסטוריית הקריירה מוצגת כסדרה של אירועים מפורטים מהתאריך הנוכחי ואחורה בזמן. משרות אחרונות יוצגו באופן נרחב יותר, כיוון שבהן ניתן למצוא את הישגיכם החשובים ביותר.  

  

התאימו את התוכן לדרישות התפקיד 

הציבו תמיד את המידע הרלוונטי לתפקיד בתחילת הדף, גם אם הוא פחות מהותי ביחס לעבודתכם הנוכחית. זכרו כי קורות החיים מהווים חלק מהתסריט לשאלותיו של המראיין, לכן חסכו מעצמכם את הצורך לספק הסברים שיגזלו זמן יקר בראיון. 

  

הימנעו מקלישאות

היו אובייקטיביים ונטולי קלישאות עצמיות כמו "אני מנהיג מולד" או "אני מתקשר טוב עם הסביבה". את התכונות שתציינו, תוכלו להדגים תכונות אלו באמצעות ההישגים המוחשיים שלכם שיוזכרו בהמשך המסמך.

  

המחישו הישגים

אל תסתפקו באזכור לקוני של תחומי האחריות שהיו לכם בתפקיד כזה או אחר. חיוני להמחיש כמה טוב ביצעתם את העבודה. במה הישג שונה מאחריות? הישג הוא הצהרה על הענקת ערך מוסף לארגון.  

  

מכרו את עצמכם
בטאו תמיד את הכישורים והאיכויות שלכם בלשון הווה – אולי אתם לא משתמשים בהם כרגע אבל הם עדיין קיימים אצלכם. אם אתם לומדים כרגע להסמכה נוספת – ציינו זאת. כך המעסיק יוכל ללמוד מתוך קורות החיים על הפוטנציאל העתידי שלכם. הציגו כישורי שפה זרה אמתיים ותחומי עניין יוצאי דופן שלכם. 

  

התייעצו
בקשו מאדם אובייקטיבי שמעסיק אנשים לעבודה, כיום או בעבר, להעיף מבט על קורות החיים והיו נכונים לשפר אותם במידה ותצטרכו עד שהם יהיו כתובים כראוי. 

  

אל תתפזרו

הישארו ממוקדים במה שהעבודה דורשת מכם ואל תציינו הערות מיותרות על מצבכם המשפחתי או דעותיכם הפוליטיות. בנוסף, אל תוסיפו כל קורס הכשרה שאי פעם עברתם או תציינו כל תחום עניין ותחביב. אם יש פעילות שאתם עושים בזמנכם החופשית - ציינו אותה רק במידה והיא רלוונטית לקבלתכם לתפקיד. 

  

קישור לכתבה המלאה- http://goo.gl/54IujU